Excavation, Concrete And Reinforcing Mesh Quantities For Ground Slab And Beams

Bored excavation for 300mm diameter piers

Bored excavation for 300mm diameter piers

Save Time On Research and Writing
Hire a Pro to Write You a 100% Plagiarism-Free Paper.
Get My Paper

Total volume is calculated by considering bulking factor of soil (Peterson, 2014).

Item

Particulars

Unit

Save Time On Research and Writing
Hire a Pro to Write You a 100% Plagiarism-Free Paper.
Get My Paper

Quantity

Rate

$      C

1

Bored excavation volume for 53 Ø300mm and 2.5m deep piers

Cross sectional area of pier = πr2 = π x 0.152 = 0.07m2

Volume of pier = cross sectional area x depth

= 0.07 x 2.5 = 0.18m3

Volume of 53 piers = 0.18m3 x 53 = 9.54m3

Assume bulking factor of 1.4 (clay soil), total volume of soil material to be excavated for boring of piers = 1.4 x 9.54 = 13.6m3 

m3

14

Summary:

A total of 53 53 Ø300mm and 2.5m deep pier bores shall be excavated. For all the 53 piers, a total volume of about 14m3 of soil material will be excavated for the piers to be bored. 

Question 2: Bulk excavation for general site preparation (DelPico, 2012)

Item

Particulars

Unit

Quantity

Rate

$      C

2

Bulk excavation

m3

150

Overall bulk area of excavation (plus working space) = (12.83 + 4.08 + 2.00) x (11.87 + 2.00)

= 18.91 x 13.87 = 262.28

Estimated depths at corners: NE – 0.69m, NW – 0.55m, SE – 0.50 and SW – 0.45)

Average depth = (0.690 + 0.54 + 0.45 + 0.40)/4 = 0.55m

Volume of bulk excavation = area x depth

= 262.28m2 x 0.55m = 144.25

Assume that only one side is battered = 18.91m x 1.0m wide x 0.55m = 10.40m3

Since battering is done at 45 degrees, battered volume is = 0.5 x 10.40 = 5.20

Total volume of bulk excavation = 144.25 + 5.20 = 149.45

A total of 150m3 of shall be excavated from the site during general preparation of the site. This bulk volume includes working space, which extends outside the building towards the boundary by 1m. The longest side of the building shall also be battered at an angle of 45 degrees and a width of 1m from the building. The total bulk volume of 150m3 to be excavated includes the actual site of the house, working space and battered volume. The subcontractor has to use this value to determine the most suitable equipment to use for bulk excavation and if the excavated material will have to be cart away.  

Question 3: N25 concrete for the ground slab (beams, patio slab and pad footings)

Thickness of slab = 150mm = 0.15m

Thickness of beam = 450mm = 0.35m

Width of beam = 100mm = 0.1m

Item

Particulars

Unit

Quantity

Rate

$      C

3

N25 Concrete for ground slab

m3

Slab on ground = length x width x slab thickness

= 12.83m x 11.87m x 0.15m = 22.84

m3

23

Patio slab = length x width x thickness

= 6.35m x 1.67m x 0.15m = 1.59  

m3

2

Family room = length x width x thickness

= 5.51m x 4.08m x 0.15m = 3.37

m3

4

Beams on slab = total length of beams x width of beam x depth of beam

= 82.82m x 0.1m x 0.45m = 3.73    

m3

4

Pad Footings

Area = 10(1.2 x 0.9) + (0.35 x 2.4)

= 10.80 + 0.84 = 11.64m2

Volume = area x depth

= 11.64 x 0.35 = 4.074

m3

5

Total

m3

38

Summary:

A total volume of 38m3 of N25 concrete shall be required for the whole ground slab, including beams, patio slab and pad footings but excluding piers. Depending on the mix design recommended by the engineer, it noes becomes easier to determine the volume of concrete ingredients (concrete, coarse and fine aggregates and sand) needed for the ground slab.  

Question 4: SL72 reinforcing mesh for the ground slabs

Item

Particulars

Unit

Quantity

Rate

$      C

4

Number of SL72 Reinforcing Mesh Sheets

4 (a)

Area of ground slab to be reinforced with mesh (including 50mm cover)

= length x width = 11.98m x 11.02m

= 132.02m2

Area of family room to be reinforced with mesh

= length x width = 4.66m x 3.68m = 17.15m2

Total area of slab to be covered = 132.02 + 17.15 = 149.17m2 

m2

150

4 (b)

Number of sheets = total area of slab/ effective area of SL72

Total area of slab to be reinforced with SL72 mesh = 150m2

Effective area of SL72 sheet = 5.8m x 2.2m = 12.76m2 

Number of SL reinforcing mesh sheets = 150/12.76 = 11.76

No

12

Summary:

The total area of slab that requires to be covered by the SL72 reinforcing mesh is 150m2. Based on this area (and putting into consideration the required overlap length and cover at the edges), the number of 6.0m x 2.4m with 400mm lap SL72 reinforcing sheets required to complete the slab is 12. 

Question 5: Lengths of SL12TM for ground slab construction

Item

Particulars

Unit

Quantity

Rate

$      C

5

Length and number of SL12TM Trench Mesh

 5 (a)

Length of trench mesh (including 200mm lap)

= length of one trench x number of trenches

= 13.23m x 3 = 39.69m

= length of one trench x number of trenches

= 12.27m x 3 = 36.81m

= length of one trench x number of trenches

= 4.48m x 2 = 8.96m

= length of one trench x number of trenches

= 5.91m x 1 = 5.91m

Total length of trench mesh = 39.69 + 36.81 + 8.96 + 5.91 = 91.37

m

92

5 (b)

Number of SL12TM trench mesh

16 sheets

= Length of trenches/length of trench sheets

= 92/6 = 15.33

No

16

Summary:

The total length of SL12TM trench mesh needed for ground lab (including overlap of 200mm at each end) is 92m. Since each trench measure comes in 6m lengths, the number of lengths of SL12TM trench mesh needed is 16. Therefore the contractor will have to supply 16 sheets of 6m long SL12TM trench mesh.

Question 6: Structural steel

Item

Particulars

Unit

Quantity

Rate

$      C

6

Structural steel

tonnes

1.78

B1

Weight = 25.7kg/m x 12.83m = 329.73kg

B2

Weight = 32kg/m x 12.83m = 410.56kg

B3

Weight = 14kg/m x 11.87m = 166.18kg

B4

Weight = 14kg/m x 11.87m = 166.18kg

B6

Weight = 14kg/m x 11.87m = 166.18kg

B5

Weight = 31.6kg/m x 12.83m = 405.43kg

L1

Weight = 14.6kg/m x 4.08m = 59.57kg

L2

Weight = 14.6kg/m x 5.51m = 80.45kg

Total weight = 329.73 + 410.56 + 166.18 + 166.18 + 166.18 + 405.43 + 59.57 + 80.45 = 1784.28kg

Summary:

The total weight of structural steel needed for the project is 1.78 tonnes. 

Question 7: Plasterboard

Item

Particulars

Unit

Quantity

Rate

$      C

7

Plasterboard

 7 (a)

Area of plasterboard

Assume that the height of plasterboard wall is 2.4m

Area of wall = length of wall x height of wall

A1 = 11.93m x 2.4m = 28.63m2

A2 = 11.93m x 2.4m = 28.63m2

A3 = 11.93m x 2.4m = 28.63m2

A4 = 11.93m x 2.4m = 28.63m2

A5 = 10.97m x 2.4m = 26.33m2

A6 = 10.97m x 2.4m = 26.33m2

A7 = 10.97m x 2.4m = 26.33m2

A8 = 10.97m x 2.4m = 26.33m2

A9 = 3.63m x 2.4m = 8.71m2

A10 = 3.63m x 2.4m = 8.71m2

A11 = 4.61m x 2.4m = 11.06m2

A12 = 4.61m x 2.4m = 11.06m2

Total area of walls = 4(28.63) + 4(26.33) + 2(8.71) + 2(11.06) = 259.38m2

Deduct area of doors and windows

Total area of doors = 5(2m x 0.9m) = 9.00m2 

Area of windows = 6(1.2m x 0.8m) = 5.76m2

Total area of doors and windows = 9.00 + 5.76 = 14.76m2

Net measure = 259.38 – 14.76 = 244.62m2

m2

245

7 (b)

Number of plasterboard sheets

The selected size of plasterboard sheets is 1200mm wide and 2400mm long

Area of one plasterboard sheet = 1.2m x 2.4m = 2.88m2

Number of sheets = net measure of wall/area of one sheet

= 245m2/2.88m2 =85.07

No

86

Summary:

The total area of wall that will be covered with plasterboard is 245m2 and a total of 86 plasterboard sheets measuring 1200mm wide and 2400mm long shall be required for the project.

Question 8: 66x18mm finished DAR primed pine skirting

Item

Particulars

Unit

Quantity

Rate

$      C

8

66x18mm finished DAR primed pine skirting

8 (a)

Length of skirting

L1 = 11.93m

L2 = 11.93m

L3 = 11.93m

L4 = 11.93m

L5 = 10.97m

L6 = 10.97m

L7 = 10.97m

L8 = 10.97m

L9 = 3.63m

L10 = 3.63m

L11 = 4.61m

L12 = 4.61m

Total length of skirting = 4(11.93) + 4(10.97) + 2(3.63) + 2(4.61) = 108.08m

Plus 5% wastage

Total length of skirting (including wastage) = 1.05 x 108.08 = 113.48

m

114

8 (b)

Number of skirting lengths  

The selected length of 66x18mm finished DAR primed pine skirting is 2.7m

Number of skirting lengths = length of skirting/ selected length of skirting

L1: 11.93m/2.7m = 4.42 = 5 sheets

L2: 11.93m/2.7m = 4.42 = 5 sheets

L3: 11.93m/2.7m = 4.42 = 5 sheets

L4: 11.93m/2.7m = 4.42 = 5 sheets

L5: 10.97m/2.7m = 4.06 = 5 sheets

L6: 10.97m/2.7m = 4.06 = 5 sheets

L7: 10.97m/2.7m = 4.06 = 5 sheets

L8: 10.97m/2.7m = 4.06 = 5 sheets

L9: 3.63m/2.7m = 1.34 = 2 sheets

L10: 3.63m/2.7m = 1.34 = 2 sheets

L11: 4.61m/2.7m = 1.71 = 2 sheets

L12: 4.61m/2.7m = 1.71 = 2 sheets

Total sheets = 8(5) + 4(2) = 48

No

48

Summary:

The total length of skirting is 114m and a total of 48 lengths of 66x18mm finished DAR primed pine skirting measuring 2.7m long shall be required for the project.

Question 9: Ceramic floor tiles

Item

Particulars

Unit

Quantity

Rate

$      C

9

Ceramic floor tiles

9 (a)

Amount of ceramic floor tiles

Family room = 4.08m x 5.51m = 22.48m2

Plus 10% wastage = 1.10 x 22.48m2 = 24.73m2 ≈ 25m2

Meals room = 2.43m x 4.68m = 11.37m2

Plus 10% wastage = 1.10 x 11.37m2 = 12.51m2 ≈ 13m2

Kitchen

Floor tiles: 4.59m x 6.11m = 28.04m2   

Plus 10% wastage = 1.10 x 28.04m2 = 30.85m2

Wall tiles (under cupboards) = 2(4.59m x 1.8m) + 2(6.11m x 1.8m) = 38.52m2

Plus 10% wastage = 1.10 x 38.52m2 = 42.37m2

Total kitchen = 30.85 + 42.37 = 73.22m2 ≈ 74m2

Foyer/stair area = 1.71m x 1.09m = 1.86m2

Plus 10% wastage = 1.10 x 1.86m2 = 2.05m2 ≈ 3m2 

Total = 25 + 13 + 74 + 3 = 115

m2

115

9 (b) (i)

Number of boxes of floor tiles

Number of boxes of floor tiles = area of floor tiles/1.2m2 = (25 + 13 + 31 + 3)/1.2 = 72m2/1.2m2 = 60

No

60

9 (b) (ii)

Number of boxes of wall tiles

Number of wall tiles = area of wall tiles/1.4m2 = 43m2/1.4m2 = 30.71

No

31

A total area of 115m2 (including family room, meals room, kitchen and foyer/stair area) shall be tiled. 60 boxes of floor tiles and 31 boxes of wall tiles shall be required for the project.

References

DelPico, W., 2012. Estimating Building Costs for the Residential and Light Commercial Construction Professional. New York: John Wiley & Sons.

Peterson, S., 2014. Estimating in Building Construction. Chicago: Pearson Education.

Excavation, Concrete And Reinforcing Mesh Quantities For Ground Slab And Beams

Bored excavation for 300mm diameter piers

Bored excavation for 300mm diameter piers

Save Time On Research and Writing
Hire a Pro to Write You a 100% Plagiarism-Free Paper.
Get My Paper

Total volume is calculated by considering bulking factor of soil (Peterson, 2014).

Item

Particulars

Unit

Save Time On Research and Writing
Hire a Pro to Write You a 100% Plagiarism-Free Paper.
Get My Paper

Quantity

Rate

$      C

1

Bored excavation volume for 53 Ø300mm and 2.5m deep piers

Cross sectional area of pier = πr2 = π x 0.152 = 0.07m2

Volume of pier = cross sectional area x depth

= 0.07 x 2.5 = 0.18m3

Volume of 53 piers = 0.18m3 x 53 = 9.54m3

Assume bulking factor of 1.4 (clay soil), total volume of soil material to be excavated for boring of piers = 1.4 x 9.54 = 13.6m3 

m3

14

Summary:

A total of 53 53 Ø300mm and 2.5m deep pier bores shall be excavated. For all the 53 piers, a total volume of about 14m3 of soil material will be excavated for the piers to be bored. 

Question 2: Bulk excavation for general site preparation (DelPico, 2012)

Item

Particulars

Unit

Quantity

Rate

$      C

2

Bulk excavation

m3

150

Overall bulk area of excavation (plus working space) = (12.83 + 4.08 + 2.00) x (11.87 + 2.00)

= 18.91 x 13.87 = 262.28

Estimated depths at corners: NE – 0.69m, NW – 0.55m, SE – 0.50 and SW – 0.45)

Average depth = (0.690 + 0.54 + 0.45 + 0.40)/4 = 0.55m

Volume of bulk excavation = area x depth

= 262.28m2 x 0.55m = 144.25

Assume that only one side is battered = 18.91m x 1.0m wide x 0.55m = 10.40m3

Since battering is done at 45 degrees, battered volume is = 0.5 x 10.40 = 5.20

Total volume of bulk excavation = 144.25 + 5.20 = 149.45

A total of 150m3 of shall be excavated from the site during general preparation of the site. This bulk volume includes working space, which extends outside the building towards the boundary by 1m. The longest side of the building shall also be battered at an angle of 45 degrees and a width of 1m from the building. The total bulk volume of 150m3 to be excavated includes the actual site of the house, working space and battered volume. The subcontractor has to use this value to determine the most suitable equipment to use for bulk excavation and if the excavated material will have to be cart away.  

Question 3: N25 concrete for the ground slab (beams, patio slab and pad footings)

Thickness of slab = 150mm = 0.15m

Thickness of beam = 450mm = 0.35m

Width of beam = 100mm = 0.1m

Item

Particulars

Unit

Quantity

Rate

$      C

3

N25 Concrete for ground slab

m3

Slab on ground = length x width x slab thickness

= 12.83m x 11.87m x 0.15m = 22.84

m3

23

Patio slab = length x width x thickness

= 6.35m x 1.67m x 0.15m = 1.59  

m3

2

Family room = length x width x thickness

= 5.51m x 4.08m x 0.15m = 3.37

m3

4

Beams on slab = total length of beams x width of beam x depth of beam

= 82.82m x 0.1m x 0.45m = 3.73    

m3

4

Pad Footings

Area = 10(1.2 x 0.9) + (0.35 x 2.4)

= 10.80 + 0.84 = 11.64m2

Volume = area x depth

= 11.64 x 0.35 = 4.074

m3

5

Total

m3

38

Summary:

A total volume of 38m3 of N25 concrete shall be required for the whole ground slab, including beams, patio slab and pad footings but excluding piers. Depending on the mix design recommended by the engineer, it noes becomes easier to determine the volume of concrete ingredients (concrete, coarse and fine aggregates and sand) needed for the ground slab.  

Question 4: SL72 reinforcing mesh for the ground slabs

Item

Particulars

Unit

Quantity

Rate

$      C

4

Number of SL72 Reinforcing Mesh Sheets

4 (a)

Area of ground slab to be reinforced with mesh (including 50mm cover)

= length x width = 11.98m x 11.02m

= 132.02m2

Area of family room to be reinforced with mesh

= length x width = 4.66m x 3.68m = 17.15m2

Total area of slab to be covered = 132.02 + 17.15 = 149.17m2 

m2

150

4 (b)

Number of sheets = total area of slab/ effective area of SL72

Total area of slab to be reinforced with SL72 mesh = 150m2

Effective area of SL72 sheet = 5.8m x 2.2m = 12.76m2 

Number of SL reinforcing mesh sheets = 150/12.76 = 11.76

No

12

Summary:

The total area of slab that requires to be covered by the SL72 reinforcing mesh is 150m2. Based on this area (and putting into consideration the required overlap length and cover at the edges), the number of 6.0m x 2.4m with 400mm lap SL72 reinforcing sheets required to complete the slab is 12. 

Question 5: Lengths of SL12TM for ground slab construction

Item

Particulars

Unit

Quantity

Rate

$      C

5

Length and number of SL12TM Trench Mesh

 5 (a)

Length of trench mesh (including 200mm lap)

= length of one trench x number of trenches

= 13.23m x 3 = 39.69m

= length of one trench x number of trenches

= 12.27m x 3 = 36.81m

= length of one trench x number of trenches

= 4.48m x 2 = 8.96m

= length of one trench x number of trenches

= 5.91m x 1 = 5.91m

Total length of trench mesh = 39.69 + 36.81 + 8.96 + 5.91 = 91.37

m

92

5 (b)

Number of SL12TM trench mesh

16 sheets

= Length of trenches/length of trench sheets

= 92/6 = 15.33

No

16

Summary:

The total length of SL12TM trench mesh needed for ground lab (including overlap of 200mm at each end) is 92m. Since each trench measure comes in 6m lengths, the number of lengths of SL12TM trench mesh needed is 16. Therefore the contractor will have to supply 16 sheets of 6m long SL12TM trench mesh.

Question 6: Structural steel

Item

Particulars

Unit

Quantity

Rate

$      C

6

Structural steel

tonnes

1.78

B1

Weight = 25.7kg/m x 12.83m = 329.73kg

B2

Weight = 32kg/m x 12.83m = 410.56kg

B3

Weight = 14kg/m x 11.87m = 166.18kg

B4

Weight = 14kg/m x 11.87m = 166.18kg

B6

Weight = 14kg/m x 11.87m = 166.18kg

B5

Weight = 31.6kg/m x 12.83m = 405.43kg

L1

Weight = 14.6kg/m x 4.08m = 59.57kg

L2

Weight = 14.6kg/m x 5.51m = 80.45kg

Total weight = 329.73 + 410.56 + 166.18 + 166.18 + 166.18 + 405.43 + 59.57 + 80.45 = 1784.28kg

Summary:

The total weight of structural steel needed for the project is 1.78 tonnes. 

Question 7: Plasterboard

Item

Particulars

Unit

Quantity

Rate

$      C

7

Plasterboard

 7 (a)

Area of plasterboard

Assume that the height of plasterboard wall is 2.4m

Area of wall = length of wall x height of wall

A1 = 11.93m x 2.4m = 28.63m2

A2 = 11.93m x 2.4m = 28.63m2

A3 = 11.93m x 2.4m = 28.63m2

A4 = 11.93m x 2.4m = 28.63m2

A5 = 10.97m x 2.4m = 26.33m2

A6 = 10.97m x 2.4m = 26.33m2

A7 = 10.97m x 2.4m = 26.33m2

A8 = 10.97m x 2.4m = 26.33m2

A9 = 3.63m x 2.4m = 8.71m2

A10 = 3.63m x 2.4m = 8.71m2

A11 = 4.61m x 2.4m = 11.06m2

A12 = 4.61m x 2.4m = 11.06m2

Total area of walls = 4(28.63) + 4(26.33) + 2(8.71) + 2(11.06) = 259.38m2

Deduct area of doors and windows

Total area of doors = 5(2m x 0.9m) = 9.00m2 

Area of windows = 6(1.2m x 0.8m) = 5.76m2

Total area of doors and windows = 9.00 + 5.76 = 14.76m2

Net measure = 259.38 – 14.76 = 244.62m2

m2

245

7 (b)

Number of plasterboard sheets

The selected size of plasterboard sheets is 1200mm wide and 2400mm long

Area of one plasterboard sheet = 1.2m x 2.4m = 2.88m2

Number of sheets = net measure of wall/area of one sheet

= 245m2/2.88m2 =85.07

No

86

Summary:

The total area of wall that will be covered with plasterboard is 245m2 and a total of 86 plasterboard sheets measuring 1200mm wide and 2400mm long shall be required for the project.

Question 8: 66x18mm finished DAR primed pine skirting

Item

Particulars

Unit

Quantity

Rate

$      C

8

66x18mm finished DAR primed pine skirting

8 (a)

Length of skirting

L1 = 11.93m

L2 = 11.93m

L3 = 11.93m

L4 = 11.93m

L5 = 10.97m

L6 = 10.97m

L7 = 10.97m

L8 = 10.97m

L9 = 3.63m

L10 = 3.63m

L11 = 4.61m

L12 = 4.61m

Total length of skirting = 4(11.93) + 4(10.97) + 2(3.63) + 2(4.61) = 108.08m

Plus 5% wastage

Total length of skirting (including wastage) = 1.05 x 108.08 = 113.48

m

114

8 (b)

Number of skirting lengths  

The selected length of 66x18mm finished DAR primed pine skirting is 2.7m

Number of skirting lengths = length of skirting/ selected length of skirting

L1: 11.93m/2.7m = 4.42 = 5 sheets

L2: 11.93m/2.7m = 4.42 = 5 sheets

L3: 11.93m/2.7m = 4.42 = 5 sheets

L4: 11.93m/2.7m = 4.42 = 5 sheets

L5: 10.97m/2.7m = 4.06 = 5 sheets

L6: 10.97m/2.7m = 4.06 = 5 sheets

L7: 10.97m/2.7m = 4.06 = 5 sheets

L8: 10.97m/2.7m = 4.06 = 5 sheets

L9: 3.63m/2.7m = 1.34 = 2 sheets

L10: 3.63m/2.7m = 1.34 = 2 sheets

L11: 4.61m/2.7m = 1.71 = 2 sheets

L12: 4.61m/2.7m = 1.71 = 2 sheets

Total sheets = 8(5) + 4(2) = 48

No

48

Summary:

The total length of skirting is 114m and a total of 48 lengths of 66x18mm finished DAR primed pine skirting measuring 2.7m long shall be required for the project.

Question 9: Ceramic floor tiles

Item

Particulars

Unit

Quantity

Rate

$      C

9

Ceramic floor tiles

9 (a)

Amount of ceramic floor tiles

Family room = 4.08m x 5.51m = 22.48m2

Plus 10% wastage = 1.10 x 22.48m2 = 24.73m2 ≈ 25m2

Meals room = 2.43m x 4.68m = 11.37m2

Plus 10% wastage = 1.10 x 11.37m2 = 12.51m2 ≈ 13m2

Kitchen

Floor tiles: 4.59m x 6.11m = 28.04m2   

Plus 10% wastage = 1.10 x 28.04m2 = 30.85m2

Wall tiles (under cupboards) = 2(4.59m x 1.8m) + 2(6.11m x 1.8m) = 38.52m2

Plus 10% wastage = 1.10 x 38.52m2 = 42.37m2

Total kitchen = 30.85 + 42.37 = 73.22m2 ≈ 74m2

Foyer/stair area = 1.71m x 1.09m = 1.86m2

Plus 10% wastage = 1.10 x 1.86m2 = 2.05m2 ≈ 3m2 

Total = 25 + 13 + 74 + 3 = 115

m2

115

9 (b) (i)

Number of boxes of floor tiles

Number of boxes of floor tiles = area of floor tiles/1.2m2 = (25 + 13 + 31 + 3)/1.2 = 72m2/1.2m2 = 60

No

60

9 (b) (ii)

Number of boxes of wall tiles

Number of wall tiles = area of wall tiles/1.4m2 = 43m2/1.4m2 = 30.71

No

31

A total area of 115m2 (including family room, meals room, kitchen and foyer/stair area) shall be tiled. 60 boxes of floor tiles and 31 boxes of wall tiles shall be required for the project.

References

DelPico, W., 2012. Estimating Building Costs for the Residential and Light Commercial Construction Professional. New York: John Wiley & Sons.

Peterson, S., 2014. Estimating in Building Construction. Chicago: Pearson Education.

Essay Writing Service Features

  • Qualified Writers
  • Flexible pricing
  • Plagiarism-free papers
  • Anonymity
  • Timely delivery
  • 24/7 customer support

Our Experience

No matter how complex your assignment is, we can find the right professional for your specific task. Contact Essay is an essay writing company that hires only the smartest minds to help you with your projects. Our expertise allows us to provide students with high-quality academic writing, editing & proofreading services.
free-features

Free Features

Free revision policy

$10
Free

Free bibliography & reference

$8
Free

Free title page

$8
Free

Free formatting

$8
Free

How Our Essay Writing Service Works

tab-image

First, you will need to complete an order form. It's not difficult but, in case there is anything you find not to be clear, you may always call us so that we can guide you through it. On the order form, you will need to include some basic information concerning your order: subject, topic, number of pages, etc. We also encourage our clients to upload any relevant information or sources that will help.

Complete the order form
tab-image

Once we have all the information and instructions that we need, we select the most suitable writer for your assignment. While everything seems to be clear, the writer, who has complete knowledge of the subject, may need clarification from you. It is at that point that you would receive a call or email from us.

Writer’s assignment
tab-image

As soon as the writer has finished, it will be delivered both to the website and to your email address so that you will not miss it. If your deadline is close at hand, we will place a call to you to make sure that you receive the paper on time.

Completing the order and download

Need anything written?

Use contact for the order

error: Content is protected !!

Order your essay today and save 30% with the discount code Contact